facebooktwitterlinkedingoogleplusyoutubepinterest

pricing1

Monitoring funkcji życiowych

Przykładamy dużą wagę do bezpieczeństwa naszych pacjentów i zrobimy wszystko, aby nieść jak najskuteczniejszą pomoc w najcięższych wypadkach. Na wyposażeniu przychodni znajduje się nowoczesny kombajn anestezjologiczny, którego nie powstydziłaby się żadna placówka zajmująca się ratowaniem ludzi.

Zwierzę w stanie zagrożenia życia może mieć monitorowaną częstotliwość oddechów, tętno, wysycenie krwi tlenem, ekg, ciśnienie tętnicze, spirometrię, stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, stały pomiar wewnętrznej temperatury ciała oraz stężenie gazów znieczulających w pęcherzykach płucnych. Do niedawna było to nieosiągalne w leczeniu psów i kotów. To wszystko po to, aby zawczasu wykryć zbliżającą się zapaść, niewydolność krążeniową lub oddechową lub inne zaburzenia podstawowych funkcji życiowych.Tak rozbudowany monitoring zwiększa szanse szybkiej reakcji lekarskiej u zwierząt po wypadkach lub w ciężkim stanie, za czym idzie zwiększenie przeżywalności w grupie zwierząt ciężko chorych. Monitoring podstawowych funkcji życiowych jesteśmy w stanie zapewnić u pięciu pacjentów jednocześnie.

Zabiegi operacyjne w znieczuleniu wziewnym

Dzięki zastosowaniu znieczulenia wziewnego, które nie jest metabolizowane przez nerki i wątrobę, możemy znieczulać pacjentów z chorobami narządowymi lub w starszym wieku, minimalizując ryzyko pogorszenia stanu zdrowia w związku z operacją innego narządu. Główną zaletą tego rodzaju znieczulenia jest sterowalność (w przeciwieństwie do leków podawanych w inny sposób można "odjąć" poziom znieczulenia uzyskując natychmiastowy efekt) i możliwość dostosowywania głębokości znieczulenia do bieżących potrzeb zwierzęcia.

Sala operacyjna w Redvet wyposażona jest w dwa aparaty do znieczulenia wziewnego, w tym urządzenie dedykowane do znieczulania najmniejszych zwierząt (króliki, gryzonie, bardzo młode szczenięta i kocięta, ptaki)Blokady nerwów obwodowych, znieczulenie nadoponowe

Drugim, chociaż zbyt mało popularnym w weterynarii zabiegiem zmniejszającym ryzyko operacyjne jest stosowanie blokad miejscowych, które w miarę potrzeby staramy się wdrażać do codziennej praktyki.

W znieczuleniu miejscowym możemy wykonywać zabiegi na gałce ocznej, kończynach, głowie lub po znieczuleniu nadoponowym na tylnych okolicach jamy brzusznej, miednicy lub krocza.

Należy pamiętać, że wykonywanie zabiegów jedynie w znieczuleniu miejscowym u zwierząt nie jest możliwe, ponieważ mimo, że powoduje całkowitą bezbolesność, to nie redukuje strachu u przytomnego pacjenta, dlatego każdorazowo muszą zostać podane środki uspokajające i rozluźniające, aby uzyskać komfort psychiczny pacjenta.

Zmniejsza się jednak całkowitą ilość podanych leków i ich ewentualny niekorzystny wpływ na ciśnienie krwi lub akcję oddechową, dlatego wyraźnie zmniejsza to ryzyko powikłań po- i okołooperacyjnych i przyspiesza powrót zwierząt do sprawności.Aseptyka i zachowanie sterylności sprzętu i personelu

Uważamy, że zachowanie sterylności podczas zabiegów nie jest przywilejem jedynie operowanych ludzi. Zwierzęta również narażone są na infekcje, skutkujące utrudnionym gojeniem ran, uszkodzeniem narządów, odrzuceniem wszczepionych implantów i przedłużeniem czasu i kosztów leczenia. Z tego względu nie oszczędzamy na materiałach jednorazowych i porządnym procesowaniu narzędzi chirurgicznych. Trzymamy się standardu, w którym do operacji używamy jednorazowych sterylnych fartuchów i rękawic chirurgicznych, niezdezynfekowane części ciała pacjenta oraz stolik narzędziowy okrywane są nieprzemakalnymi sterylnymi jednorazowymi serwetami operacyjnymi.Narzędzia chirurgiczne przed użyciem przechodzą proces mycia ultradźwiękowego, dezynfekcji, przeglądu i smarowania części ruchomych, pakowania w opakowania barierowe i sterylizacji parą wodną z zastosowaniem próżni frakcjonowanej tak, jak odbywa się to z instrumentami dla bloków operacyjnych. Mimo, że w weterynarii nie ma takiego wymogu prawnego, każdemu załadunkowi narzędzi do autoklawu towarzyszy wskaźnik skuteczności sterylizacji, dzięki czemu przed operacjami uzyskujemy pewność całkowitej jałowości używanego sprzętu. Na wypadek zdarzeń losowych w ciągłej gotowości utrzymujemy sprawny autoklaw zapasowy do sterylizacji narzędzi i materiałów opatrunkowych.
Nasze zasady opieki anestezjologicznej nad zwierzętami

icon-dog-and-catDla każdego pacjenta dostosowujemy indywidualny protokół znieczulenia spośród kilkunastu bezpiecznych schematów

icon-award-ribbonZnieczulenie wziewne nie obciąża nerek i wątroby, co zmniejsza ryzyko operacyjne u starszych zwierząt
icon-catZnieczulenie wziewne i wentylację respiratorem możemy stosować także u kotów

icon-pawPełny monitoring pacjenta to wcześniejsza reakcja anestezjologa i pełny komfort znieczulonego zwierzęcia

Dostępne metody znieczulania zwierząt i zapobiegania powikłaniom

Ketamina + ksylazyna podanie domięśniowe
Popularna i niedroga metoda, nie wymaga dostępu do żyły
Nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt
Podanie całej dawki "z góry" przed operacją, depresyjny wpływ na serce i układ oddechowy
W razie nietolerancji lub powikłań brak możliwości spłycenia znieczulenia
Halucynacje i pobudzenie po operacji
To znieczulenie nie jest stosowane w naszej przychodni
Znieczulenie ciągłe dożylne
Kombinacja kilku środków, których łączna dawka dzięki synergizmowi działania jest mniejsza
Wymaga asysty anestezjologa i ewentualnie pompy infuzyjnej
Leki znieczulające o bardzo krótkim czasie działania podawane są w bardzo małych ilościach w ciągłym wlewie dożylnym
W razie depresji krążenia lub oddychania można natychmiast przerwać podawanie leków i przyspieszyć wybudzenie
Szybsze, chociaż spokojne wybudzanie
Bezpieczniejsze dla serca, wątroby i nerek
Znieczulenie wziewne złożone
Środek znieczulający jest podawany przez rurkę intubacyjną do płuc w atmosferze tlenu
Wymaga kosztownej aparatury i przeszkolenia
Nie jest metabolizowane przez nerki i wątrobę - najbezpieczniejsza nawet u zwierząt starszych lub schorowanych
Dzięki stałemu monitoringowi czynności życiowej można szybko spłycać lub pogłębiać znieczulenie
Działanie znieczulenia może być zniesione natychmiast po operacji
Organizm jest lepiej natlenowany, wyraźnie zmniejsza się ryzyko powikłań, a w razie ewentualnej zapaści aparat podejmuje akcję oddechową za zwierzę
Dodatkowe
Blokady nerwów i splotów zmniejszają dawki ogólnych leków znieczulających
Znieczulenie powierzchniowe oka pozwala na wykonywanie drobnych zabiegów
W razie niewydolności oddechowej uruchamiamy respirator
Prowadzimy zabiegi w znieczuleniu nadoponowym
Bookmark and Share

© 2018 Redvet Przychodnia Weterynaryjna w Bogatyni